Projekt ogrodu – TAK czy NIE ? Czy warto przed przystąpieniem do wykonania ogrodu zlecić fachowcowi jego zaprojektowanie?

Posted by on Lis 28, 2018 in Przestrzeń | No Comments

Zacznijmy od tego czym właściwie jest projekt ogrodu? Nasza definicja jest krótka, projekt ogrodu to kompleksowa dokumentacja zawierająca wszystkie informacje niezbędne do aranżacji przestrzeni ogrodu zarówno przez jego właścicieli, ale i przez wyspecjalizowane firmy.

Projekt ogrodu zawiera przede wszystkim plan rozmieszczenia roślin, ścieżek, małej architektury oraz innych elementów ogrodu. Nieodłącznym elementem jest również opis sugerowanych technologii wykonania poszczególnych rozwiązań, zestawienie materiału roślinnego wraz z opisem i sposobem jej pielęgnacji, dobór małej architektury oraz  rodzajów nawierzchni.

Wydawać się może, że projekt jest dokumentacją przydatną tylko podczas realizacji ogrodu, jednakże jest on ważny także dla klienta w późniejszych etapach np. podczas pielęgnacji. Jeśli powierzamy aranżację ogrodu wyspecjalizowanej firmie, warto zamówić nadzór autorski twórcy projektu, który pozwoli zweryfikować porządek wykonywania prac, a tym samym osiągnięcie zamierzonego efektu końcowego. Osoba z ramienia projektanta prowadząca nadzór inwestorski jest również reprezentantem interesów inwestora na budowie. Miedzy innymi sprawdza jakość wykonywanych prac, a w szczególności zapobiegnie zastosowaniu wadliwego materiału.

Tworzenie ogrodu jest poważnym przedsięwzięciem. Pociąga za sobą konieczność wykonania prac kształtowania terenu, budowy trwałych elementów, wykorzystania ciężkiego sprzętu i wiele innych, skomplikowanych i uciążliwych zadań. Jest to nie tylko uciążliwe i wymagające, ale także kosztowne. Praca zgodnie z przemyślaną i szczegółową dokumentacją, jaką jest projekt ogrodu, gwarantuje, że ani podczas prac wykonawczych, ani po kilku latach użytkowania ogrodu nie zaskoczą nas niemiłe niespodzianki.

Podstawowe elementy projektu ogrodu
  • plan główny – rzut z góry, na którym rozmieszczony jest układ wszystkich elementów w ogrodzie. Ogród przedstawiony jest jako całość. Zobrazowane  są rozwiązania komunikacyjne, rozmieszczenie roślin oraz elementów małej architektury,
  • część opisowa projektu – to również jeden z ważniejszych elementów projektu, w nim zawarty jest opis planu głównego. W najdrobniejszych szczegółach opisana jest koncepcja, dobrany materiał roślinny, rozwiązania komunikacyjne oraz mała architektura,
  • specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót – opracowanie to zawiera zbiór wymagań w zakresie sposobu wykonania robót budowlanych, obejmujące w szczególności wymagania właściwości materiałów, wymagania dotyczące sposobu wykonania i oceny prawidłowości wykonania poszczególnych robót,
  • rysunki techniczne – wszystkie elementy ogrodu wymagające wykonania od postaw, dla których należy przygotować szczegółowe plany i dokumentacji, z nich skorzysta później firma wykonawcza. W jeśli jest to niezbędne do prawidłowego wykonania prac w projekcie zawarte są przekroje, rzuty itd.,
  • plany oświetlenia i nawadniania – jeśli zostaną zaprojektowane takie rozwiązania, umieszcza się na planie głównym lub osobnych rysunkach rozmieszczenie lamp oraz sieć nawadniania i zraszacze oraz ich zasięg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *