Świeże kwiaty cięte – jak dłużej cieszyć nimi oko w naszym domu!

Posted by on Cze 7, 2019 in Co nowego w świecie zielonym?, Rośliny | No Comments

Zasada nr 1:

Końcówki pędów kwiatów należy przyciąć ostrym narzędziem skracając ją o 2-3 cm. Do tego zabiegu nie używajmy sekatora, który miażdży łodygi, a ostrego noża, który pozostawia gładką powierzchnię cięcia. Po przycięciu jak najszybciej należy wstawić kwiaty do wody! Jeśli przeschną – trzeba będzie je przyciąć ponownie.

Zasada nr 2:

Pamiętajmy, aby przed włożeniem kwiatów do wazonu usunąć wszystkie liście z dolnej części pędu, czyli tej zanurzonej w wodzie.

Przy różach nie usuwamy kolców, ponieważ spowoduje to zmniejszenie trwałości i dekoracyjności jej kwiatów. W miejscu uszkodzona skórki pędu następuje wyciek m.in. węglowodanów, które są doskonałą pożywką dla mikroflory.

Zasada nr 3:

W przypadku róż i lilaków nie należy miażdżyć pędów, gdyż może doprowadzić to do rozwoju grzybów i bakterii. Aby zachować świeżość tych kwiatów warto umieścić końcówki pędów na chwilę we wrzącej wodzie, przywróci to przywiędłym różom i lilakom drożność systemu naczyniowego i turgor. U złocieni zaś wskazane jest przycięcie długich, zdrewniałych pędów, wpłynie to pozytywnie na pobieranie przez pędy wody i na trwałość kwiatów.

Zasada nr 4:

Z kolei kwiaty, które mają w pędach sok mleczny, np. maki, poinsecje, gazanie nie należy bezpośrednio po cieciu wstawić do wazonu, gdyż z pędu wycieka sok (spowoduje natychmiastowe zakrzepnięcie soku na powierzchni cięcia i zablokowanie mechanizmu pobierania wody). Aby przedłużyć ich świeżość należy końce pędów zanurzyć na kilkanaście sekund we wrzącej wodzie lub przypalić płomieniem, doprowadzi to do spłynięcia soku, który następnie usuniemy z powierzchni cięcia (czynność tą przeprowadzamy po każdorazowym przycięciu końcówek pędów).

Zasada nr 5:

Pędy narcyzów zaś zawierają blokujący śluz. Powoduje on blokadę naczyń i spadek pobierania wody przez inne kwiaty, które są w tym samym wazonie. Śluz ten, jest przede wszystkim groźny dla tulipanów.

Zasada nr 6:

Przy każdorazowym włożeniu kwiatów do wody należy pamiętać, aby ponownie przyciąć ich pędy, jednak tym razem ukośnie. Jeśli nie stosujemy gotowych pożywek i związków chemicznych, należy zabieg ten powtarzać najlepiej codziennie, odcinając po 1-2 cm łodygi. Po każdym przycięciu łodygi myjemy wazon i zmieniamy wodę.

Zasada nr 7:

Kwiaty cięte najlepiej utrzymują się w temperaturze wody ok. 400 C. Woda o takiej temperaturze zawiera mniej tlenu, dzięki temu kwiaty mają spowolniony proces więdnięcia (starzenia się). Pamiętajmy również, że w ciepłych pomieszczeniach kwiaty będą miały krótsza trwałość. Zasada: im chłodniej, tym będą kwitły dłużej.

Zasada nr 8:

Woda w wazonie może, a nawet powinna być przegotowana. Zabieg ten powoduje usunięcie z wody powietrza i minimalizuje ryzyko wystąpienia blokady naczyń i spowolnienia pobierania wody. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienna wymiana wody w wazonie. Ma to zasadniczy wpływ na trwałość kwiatów ciętych. Wymieniając wodę codziennie ograniczamy rozwój mikroorganizmów, które zatykają wiązki przewodzące w pędach kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *