Zielony dach?

Posted by on Sty 30, 2016 in Co nowego w świecie zielonym? | No Comments

Zielone dachy często zakładane są z powodów estetycznych, jednakże w obecnych czasach powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na długofalowe wymierne korzyści materialne wynikające z założenia takiego ogrodu. Rozwiązania dotyczące stosowania zielonych dachów stosowane były już w starożytności, a narody Północy  chroniły swoje domostwa przed surowym klimatem. W zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego to wielowiekowa tradycja, gdy zaś u nas dopiero odkrywa się zalety takowych rozwiązań. Zielony dach przypominający łąkę kwietna czy trawę doskonale sprawdzał się w tamtejszym klimacie. W Norwegi obecnie powoli wymiera ta tradycja, jednakże wiele osób wciąż stosuje te rozwiązania. Roślinnością trawiastą pokrywa się nie tylko domy, ale również przystanki autobusowe oraz wiele budynków użyteczności publicznej. W wielkich miastach w pewnym stopniu dachy pokryte roślinnością rekompensują utratę zieleni na rzecz terenów zabudowanych, poprawia się również mikroklimat oraz estetyka.

Aktualnie zielone dachy przeżywają swój renesans, szczególnie ze względu na konieczność przeciwdziałania zmianom klimatu. Promuje je wiele architektów, a tego typu konstrukcje można uznać za modny akcent czy dodatek.

Jednym z najpiękniejszych i największych ogrodów dachowych w Europie jest  ogród zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską  na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Ogród otwarto 12 czerwca 2012 r.  Składa się on z dwóch części: górnej o powierzchni 2000 m2 i dolnej o powierzchni 15 000 m2. W ogrodzie można podziwiać różnorodne odmiany i gatunki roślin, a całość podzielona jest na trzy odmiennie skomponowane części. Ciekawą atrakcją dolnego ogrodu jest zarybiony staw, nad którym zamieszkały kaczki. Zbiornikowi towarzyszą drzewa, krzewy i byliny w kolorystyce białoróżowej i niebieskiej. W ogrodzie można znaleźć także rzeźby. Górna część założenia dzieli się na kilka całkowicie odmiennych rozwiązań różniących się formą, kolorem i zapachem. Można wyróżnić ogród złoty w barwach żółto pomarańczowych, ogród srebrny obsadzony wierzbami oraz wieloma gatunkami traw ozdobnych. Ogród karminowy składa się z różowo i czerwono kwitnących krzewów, a ogród zielony zdobią zawciąg nadmorski, pięciornik krzewiasty i irga Dammera. Wszystkie części połączone są ścieżkami, mostkami i kładkami.

facade-801822_1920

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *