Czworonogi w ogrodzie. Przestrzeń przyjazna psu i roślinom

Posted by on Lut 23, 2016 in Co nowego w świecie zielonym? | No Comments

dog-1420715_1280Projektując, a następnie zakładając ogród przydomowy należy przeanalizować zachowanie swojego czworonoga. Zaobserwować gdzie i którędy najczęściej chodzi, w których miejsca lubi odpoczywać oraz gdzie jest jego toaleta.

Stwórzmy ogród w taki sposób, aby pies mógł w nim zamieszkać. Przestrzeń dostosujmy do potrzeb pupila, powinien czuć się w nim on bezpiecznie i swobodnie. Zaprojektujmy w odpowiedni sposób zieleń, małą architekturę i inne niezbędne elementy ogrodu, aby zamykanie czworonoga w boksie nie było konieczne. Kilka podstawowych zasad pozwoli Wam ochronić rośliny, ale i również stworzyć psu przestrzeń do zabawy i odpoczynku:

  • Każdy pies pilnuje swojego terytorium, biega wzdłuż ogrodzenia i szczeka na przechodniów. Postarajmy się wytyczyć ścieżki łączące miejsca najczęściej odwiedzane przez psa, jak np. brama, ogrodzenie, wejście do domu, buda psa. Trasa prowadząca do furtki, powinna być na tyle szeroka, aby pies krocząc u naszego boku szedł również po ścieżce, chroniąc rośliny przed zadeptaniem. Do budowy ścieżek w ogrodzie wybierzmymateriały nie zagrażające bezpieczeństwu zwierzaka, czyli takie które nie będą przeszkodą oraz nie spowodują uszkodzenia jego ciała. Unikajmy zatem nawierzchni z płyt kamiennych o ostrych krawędziach, ostrego żwiru, czy niestabilnych elementów, gdyż grozi to psu kontuzją. Nawierzchnie gruntowe nie są również dobrym rozwiązaniem, ponieważ w czasie deszczu na ścieżkach tworzy się błoto, które pies nie omieszka przynieść do domu.
  • Systemy murków i płotków w ogrodzie stworzy dla naszego ulubieńca granicę między ścieżkami, a rabatami. Możemy zastosować obrzeża, niskie płotki czy krawężniki wzdłuż ścieżek.Pamiętajmy jednak, aby granica była bezpieczna, stabilna  oraz widoczna dla psa. Odmiennym rozwiązaniem jest wprowadzenie zielonych granic w postaci żywopłotu z Ligustra pospolitego, bukszpanu czy też szpaleru gęstych iglaków z rodziny cyprysowatych.
  • Druga metodą ograniczenia terenu dostępnego dla czworonoga jest zastosowanie specjalnych preparatów odstraszających w postaci granulek, proszku lub roztworu. Wystarczy posypać lub opryskać preparatem podłoże dookoła wybranej rośliny, z pewnością pies nie będzie się tam zbliżał. Wadą tych środków jest to, że ich działanie ogranicza się do kilkunastu dni. Zabieg, więc trzeba powtarzać, zwłaszcza po deszczu.
  • Zastosujmy gatunki roślin, które zniechęcają psa. Coleus canina, roślina o srebrzystych liściach oraz fioletowych kwiatach posiada wyjątkowa zdolność odstraszania nie tylko psów, ale i również kotów czy komarów. Przy potrąceniu wydziela bardzo nieprzyjemny dla czworonogów zapach, a zatem pies omija ją z daleka. Można posadzić tę roślinę tuż przy drzewach i krzewach ozdobnych- tworząc ochronną strefą. Odstręczający psy zapach ma także bylina artemisia arbotarum, czyli boże drzewko. Posiada delikatne liście oraz niepozorne drobne żółtozielone kwiaty.
  • Stwórzmy prywatna toaletę dla naszego pupila! W większych ogrodach wydzielmy plac i ogrodźmy go płotkiem. Pierwszym krokiem jest wybranie podłoża (na głębokość ok . 15 cm ) i wysypanie go piaskiem lub drobnym żwirem. Następnie należy umieścić na nim – lub w piasku –wkład ze szmaty pachnącej innym psem albo piasek z innej psiej toalety. Przyprowadzany tutaj systematycznie zwierzak powinien zaakceptować to miejsce.
  • Buda dla psa w ogrodzie. Budę powinniśmy ustawić w miejscu osłoniętym – tak, aby zwierzak nie był w niej narażony na działanie deszczu czy wiatru. Wybierając miejsce powinniśmy zwrócić uwagę na sąsiedztwo dużych i rozłożystych drzew, aby zapewnić psu chłód w ciepłe dni. Jednocześnie najlepiej, gdy wejście do budy ustawione jest tak, aby pies leżący w niej mógł monitorować możliwie dużą część posesji.

dog-1134492_1920

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *