Tereny poprzemysłowe znajdujące się na obszarach zurbanizowanych posiadają ogromny potencjał, który najczęściej nie jest wykorzystywany podczas planowania nowych funkcji w mieście. Powoduje to dysharmonizację otoczenia, pogorszenie sytuacji gospodarczej oraz społecznej okolicy. Obiekty te, często z wartościową zabudową, ze względu na brak nowego zagospodarowania niszczeją wprowadzając nieład w strukturze miasta. Dla poprawnego funkcjonowania obszary te należy poddać zabiegom rewitalizacyjnym. Ma to na celu przywrócenie ładu przestrzennego, społecznego i gospodarczego dzielnic miejskich i co za tym idzie całych miast. Zagospodarowanie należy dopasować do konkretnych obiektów poprzemysłowych w celu uzyskania optymalnych efektów.
Przy projektowaniu bardzo ważne jest podkreślenie niecodziennego charakteru zabudowy, odtworzenie jej historycznej wartości. Rewitalizacja ma na celu połączenie przeszłości z teraźniejszością w odpowiednich proporcjach. Ważne jest aby wprowadzane elementy oraz te zabytkowe ze sobą współgrały i tworzyły jednolitą całość. Nowe zagospodarowanie ma podkreślać atuty dawnych elementów. Ideą tych procesów jest zaspokojenie potrzeb ludzi, przywrócenie ładu przestrzennego oraz rozwój gospodarczy dawnych nieużytków.
Na świecie, ale także w Polsce istnieje wiele ciekawych przykładów obiektów poprzemysłowych, które zostały przekształcone w parki, muzea czy inne obiekty użytku publicznego. Najczęściej wprowadza się: usługi, mieszkalnictwo, tereny rekreacyjne, rzadziej funkcje przemysłowe. Do najpiękniejszych parków poprzemysłowych zalicza się: MFO Park w Zurychu, Zhongshan Shipyard Park w Zhongshan, Parco Dora w Turynie. W Polsce do największych dzieł procesu rewitalizacji należy Stary Browar w Poznaniu oraz Manufaktura w Łodzi.
Podczas planowania zmian nie należy zapominać o roli jaką zakłady przemysłowe pełniły w tkance miejskiej i o tożsamości lokalnej którą tworzyły. Rewitalizacja powinna stanowić symbiozę nowego wizerunku miast i jego dziedzictwa kulturowego.
Nieużytki poprzemysłowe wtopione są strukturę miasta i stanowią jego integralną część. Niezwykle ważne jest, aby nie pomijać ich podczas zabiegów odnowy czy planowania
i wykorzystywać je do stworzenia czegoś wyjątkowego.