Zima znów w pełni. Mogłoby się wydawać, że rośliny doniczkowe mają dużo lepsze warunki rozwoju, aniżeli te na świeżym powietrzu. A jednak suche powietrze, wysoka temperatura oraz znacznie mniejsza ilość światła może im zaszkodzić. Oto kilka porad jak dogodzić naszym zielonym podopiecznym w oczekiwaniu na wiosnę.
Światło
Rośliny należy lokalizować w miejscu o dużym naświetlaniu, gdyż światło zimą jest znacznie mniej intensywne, a dzień krótszy. Oczywiście pamiętajmy o roślinach cieniolubnych, którym niedobory światła z pewnością nie zaszkodzą.
Temperatura
Stworzenie roślinom domowym warunków podobnych do naturalnych nie jest łatwe, bo zimą utrzymujemy w mieszkaniach wysoką temperaturę. Kwiaty powinny stać daleko od źródeł ciepła, gdyż liście mogą ulec poparzeniu, brązowieć i opadać. Także doniczka ma znaczenie. Woda wyparuje szybciej z ceramicznego pojemnika niż z wykonanego z tworzyw sztucznych. Najlepsze miejsce to chłodny pokój. Liście, które stykają się z szybą, marzną. Także rośliny stojące na parapecie za zasłoną narażone są na przechłodzenie. Brak spoczynku i nieprzerwany wzrost roślin mogą spowodować zniekształcenie pędów u kaktusów, zanik kwitnienia, ograniczenie przyrostów oraz zmniejszenie liczby kwiatów.
Wietrzenie
Nagłe zmiany temperatury podczas wietrzenia pomieszczeń mogą być niebezpieczne dla roślin. Warto najpierw ściągnąć donice z parapetu lub osłonić je gazetą. Temperatura na zewnątrz nie powinna być niższa niż 0°C, a okno należy otwierać jedynie na kilka minut. Przeciągi powodują powstawanie przebarwień, opadanie liści, a nawet śmierć.
Podlewanie
Im więcej światła i wyższa temperatura, tym większe zapotrzebowanie na wodę. Pamiętajmy – kwiaty stojące przy kaloryferze będą wymagały większej ilości wody.
Kilka dodatkowych porad
- Warto od czasu do czasu oczyścić liście z kurzu, który ogranicza dostęp do światła i oddychanie.
- Do czyszczenia dużych liści używamy wilgotnej szmatki lub spłukujemy zanieczyszczenia pod prysznicem.
- Delikatne liście pokryte włoskami możemy wyczyścić pędzelkiem.
- Usuwamy obumarłe części roślin (przekwitłe kwiaty, suche liście). Wyglądają nieestetycznie i są miejscem rozwoju chorób.